Во Унгарија отворен автопат кој пушта музика, но мора да се вози точно 80 километри на час (ВИДЕО)

Ако сте возеле низ Унгарија, знаете дека нашите северни соседи имаат одлични автопатишта практично две децении и дека патарините се плаќаат преку електронски вињети, па нема непотребно чекање на наплатните пунктови.

Сега автопатиштата смислија генијален начин возачите да можат истовремено да уживаат во музички композиции додека крстарат покрај полињата со бескрајни лозја, бидејќи оваа земја е позната по своите одлични вина, се додека не ја прекршат дозволената брзина.

Имено, новиот музички автопат беше отворен во понеделникот во Унгарија, јавува денеска Унгарија. Автопатот 37 се наоѓа на северо-источниот дел на земјата, во близина на унгарско-словачката граница и води од Фелшсолц до Саторалјауџели.

Како што пренесува Јутарњи лист, патот води низ познатиот вински регион Токај, а унгарската народна песна „Грозје е зрело“ (Érik a szőlő) може да се слушне на потегот помеѓу Гештели и Серенц.

Асфалтот на патот има гребен, па триењето меѓу коловозот и гумите „свири“ мелодија ако се вози со брзина од 80 километри на час.

Ако се вози побрзо или побавно, мелодијата станува несовршена или искривена.

Првиот музички автопат во Унгарија е изграден во јужниот регион Сомоги пред две години. Автопатот 67 го поврзува Сигетвар со Балатонземес.

Така, на делот од петстотини метри, меѓу градовите Мерњеј и Мерњесентмиклош, додека се вози по работ на надворешната лента со брзина од 80 километри на час, песната „Пат 67“ („A 67-es út“ ) се слуша, позната унгарска рок група „Република“.

Каков одличен начин за совесните возачи да се забавуваат и да уживаат во прекрасната глетка со бесплатни музички мелодии.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *