РЕЦЕПТ КОЈ ПРАВИ ЧУДА: Лист зелка и мед – облога против кашлање и бронхитис, еве како се прави

РЕЦЕПТ КОЈ ПРАВИ ЧУДА: Лист зелка и мед – облога против кашлање и бронхитис, еве како се прави.

Многу често,е тешко да се ослободите од постојаната кашлица. Понекогаш дури и лекови не помагаат. Еден од најпознатите и навистина најефикасните начини за кашлање е лист зелка со мед. Тоа навистина е „златно“ средство против кашлица.

Нема ограничувања за возраста за овој третман. Подеднакво е ефикасна и за мали деца и за возрасни.

Ќе ви треба 1 главица зелка и мед за да започнете со третманот. Еве што треба да направите:

Полека одделете еден лист од главицата. Листот од зелка треба да се спушти на врела вода неколку минути. Ќе стане топол и мек. Потоа намачкајте ја едната страна со мед.

Ставете ја страната каде што медот на градите на пациентот. Ставете прозирна фолија над неа и завиткајте со шал или пешкир. Постапката се изведува пред спиење.

Ако кашлицата е тешка, ќе бидат потребни два листа од зелка – едниот поставен на градите, а другиот на грбот. Облогата извадете ја наутро. Кожата избришете ја со влажна крпа или подрачјето каде што бил обвивката и сето тоа што ќе го извлече.

Ако бронхитисот е на почетокот, резултатот ќе бидеат видливи по првата постапка. Третманот се спроведува пет до седум ноќи. И наскоро, нема да има знак на оптоварување со кашлање.

Активните состојки на медот и зелката, како и топлината, придонесуваат за намалување на кашлицата и исчезнување на воспалителниот процес. Можете наизменично медот да го замените со топло рицинусово масло.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *